Maisto produktai vasarą – pavojus apsinuodyti

Kad vasarą nepsinuodytume maistuVasarą, ypač kai lauke per 30 laipsnių, dažnai apsinuodijame greitai gendančiais maisto produktais. Kokių patiekalų reikėtų vengti per karštį ir į ką atkreipti dėmesį perkant maisto produktus parduotuvėse bei turgavietėse?

Drėgmė ir karštis – palankios sąlygos bakterijoms

Maiste esantys infekcines žarnyno ligas sukeliantys mikroorganizmai drėgmėje ir aukštoje temperatūroje ypač sparčiai dauginasi. Žmogaus kūno temperatūrai artima aplinkos temperatūra (apie 37 laipsniai) idealios sąlygos daugeliui bakterijų. Pavyzdžiui, viena E. coli bakterija tokiomis sąlygomis per šešias valandas užveisia iki milijono bakterijų.

Todėl vasarą maisto produktai genda daug greičiau negu pavasarį ar rudenį. Taigi Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai karštuoju metų periodu dažniau kontroliuoja turgavietes, prekybos kioskus ir nedideles kaimo parduotuves. Čia dažniau negu didžiuosiuose prekybos centruose produktai laikomi netinkamai. Svarbu, kad produktai būtų laikomi tinkamoje temperatūroje, kad nenutrūktų vadinamoji šalčio grandinė (reikiamoje temperatūroje maisto produktai turi būti vežami, saugomi sandėliuose ir laikomi parduotuvių lentynose). Šaldytuve, esant 0-5 laipsnių temperatūrai, bakterijos nors ir nežūva, bet nesidaugina.

Pavojingas atitirpęs šaldytas produktas

„Nepaisant vartojimo termino, maisto produktas išlieka kokybiškas tik tuomet, kai pardavėjas ir pirkėjas jį laiko gamintojo nurodytomis sąlygomis”, – sako VMVT Maisto skyriaus vyriausioji veterinarijos gydytoja Aurelija Načienė.

Deja, prekybininkai ne visuomet atsižvelgia ne tik į gamintojų nurodymus, bet ir į įstatymų reikalavimus. Šiemet vienas dažniausių prekiaujančiųjų sveriama mėsa ir jos gaminiais pažeidimų, kad produktai laikomi netinkamai. VMVT patikrino beveik 300 šių prekiautojų.

A. Načienė sako, kad dažnai perkraunamos šaldymo kameros ir šaldytuvai, todėl jie per mažai šaldo ir maisto produktai pradeda tirpti. Dar kartą užšaldyti produktai netenka dalies naudingųjų medžiagų. Šaldyti gaminiai atitirpsta ne tik juos pervežant, bet ir netinkamai laikant sandėliuose bei prekybos salėje.

Dažnai netinkamai laikomi ir valgomieji ledai.

Kaip atpažinti atitirpusį maisto produktą?

„Rinkdamiesi šaldytą maisto produktą, atidžiai jį apžiūrėkite. Jeigu pakuotėje daug šerkšno, ledukų, sniego, produktas ledo gabale, vadinasi, jis buvo atitirpęs ir vėl užšaldytas. Atitirpusius ir dar kartą užšaldytus valgomuosius ledus galima atpažinti iš jų netaisyklingos formos. „, – pataria A.Načienė.

Nepirkite iš nelegalių prekeivių

Jeigu maisto produkto ženklinimo etiketė arba jos dalis nuplėšta, ištaisyta (perklijuota) – galite įtarti, kad nuslėptas vartojimo terminas. Nepirkite ne šaldymo įrenginiuose laikomų greitai gendančių maisto produktų (pieno ir jo produktų, mėsos ir jos gaminių, žuvies, kreminių konditerijos gaminių).

Pirkdami iš prekeivių turgaus ar prekybos centrų prieigose, autobusų stotelėse ir pan., galite apsinuodyti, nes čia sąlygos prekybai netinkamos. Be to, nelegaliai prekiaujančiųjų siūlomų produktų kilmės niekas nekontroliuoja, taigi nežinia, ar produktai kokybiški.

Atkreipkite dėmesį, kaip maisto produktai laikomi prekybos vietoje. Jei žemėtos daržovės parduodamos kartu su nefasuotais maisto produktais, ir vieni, ir kiti sveriami tomis pačiomis svarstyklėmis, prekės laikomos tiesiog ant grindų ar sukrautos vienos ant kitų – tai pažeidimai, ir šie maisto produktai gali nebūti saugūs.

Kaip saugiai gaminti maistą gamtoje?

Kelionėje ar iškyloje dažnai apsinuodijama mišrainėmis su majonezu, karšto rūkymo mėsos, žuvies gaminiais, dešromis, pieno produktais, tortais su kremais ar pyragais. Šie patiekalai greitai genda, todėl, jei negalite vežti šaltai, vasarą jų venkite. Rinkitės vaisius, daržoves, kietąjį sūrį, konservuotus arba džiovintus mėsos gaminius, grūdų ir duonos gaminius, riešutus.

Vasarą itin kruopščiai ruoškite žalią mėsą. Žalioje mėsoje esantys kenksmingi mikroorganizmai nuo pjaustymo lentelės, įrankių, šluostės ar rankų gali patekti ant jau pagamintų patiekalų. Taigi, iškeptos mėsos iešmo negalima dėti šalia žalios mėsos, ant tos pačios pjaustymo lentelės negalima pjaustyti žalios mėsos, o po to – salotų ir pan.

Todėl ir parduotuvėje į pirkinių krepšelį žalios mėsos nedera dėti šalia kitų maisto produktų.

Prisiminkite, kad kulinarijos gaminius būtina suvalgyti ne vėliau kaip per 48 valandas. Namuose gamintų patiekalų nelaikykite ilgiau negu 72 valandas.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook